SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ DOSTAWY KURIEREM DPD JUŻ OD 149 ZŁ
Mój koszyk
Zaloguj
Załóż konto

1961 Vostok 1 - Jurij Gagarin - wielkie misje kosmiczne

sklep tatakaia
KOLORY

cm S M L XL XXL
A 45.00 49.00 54.00 59.00 64.00
B 63.00 66.00 69.00 71.00 72.00
1961 VOSTOK 1

Mamy człowieka w kosmosie!

Kosmodrom Bajkonur, 12 kwietnia 1961, godzina 06:07 i start!

Pierwszym człowiekiem, który dotknął gwiazd (prawie) był Rosjanin, Jurij Gagarin. Kraju, w którym żył już nie ma, ale jego osiągnięcie będzie zapisane na zawsze.

Jak to w czasie wyścigu bywa, przygotowania do misji odbywały się pod presją - czasu i nacisków z Komitetu Centralnego. W końcu miała status super propagandowej. Scenariusz w rodzaju "Związek Radziecki wyprzedza cały świat a szczególnie USA", wrogie pod każdym względem. I to się udało.

Wszystko odbyło się w ciągu 108 minut. Gagarin 1 raz okrążył Ziemię.

W czasie lotu było kilka momentów krytycznych szczególnie jeden, związany z lądowaniem. Kapsuła nie do końca odłączyła się od modułu serwisowego i wpadła w ruch wirowy. Szczęślwie, wysoka temperatura wejścia w atmosferę ziemską załatwiła ostateczne rozłączenie obu członów.

Gagarin wylądował w pobliżu miasta Engels w obwodzie saratowskim (ZSRR, obecnie Rosja). Nie do końca odbyło się to zgodnie ze światowymi normami, według których kosmonauta powinien wylądować w kapsule swojego statku. Lądował na spadochronie więc isniała obawa, że ustanowione rekordy nie zostaną zapisane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Po lądowaniu i transporcie do Engels miał okazję przyjąć gratulacje od Breżniewa i premiera Chruszczowa

Jurija czekał splendor i droga prawdziwego celebryty. Spotkania, wywiady, wyjazdy zagraniczne, podobizny na plakatach i znaczkach pocztowych. Zginął w roku 1968, w katastrofie lotniczej.

Ciekawostki:
 
O ostatecznym wyborze Jurija Gagarina na załoganta misji Wostok 1 przesądziło pochodzenie społeczne. Jego ojciec był niewykwalifikowanym robotnikiem, matka pracownicą kołchozu. Ktoś mógł być lepszy, ale "gorzej" urodzony, jednak to się nie liczyło.

Kierownictwo lotu obawiało się, że pilotowi odbije, będzie chciał skręcić na Słońce lub wysiadać nie w porę. Dlatego odłączono mu wszelkie możliwości kierowania statkiem. O manewrach decydowała Ziemia. Żeby miał co robić, na pocieszenie dostał 3 bułki z pasztetem ;). A poważnie - Jurij (bardzo nieoficjalnie) otrzymał kody do specjalnego panelu, dzięki któremu w razie czego mógł przejąć kontrolę nad nawigacją.

_________________________________________________

Dziękujemy za zainteresowanie produktem marki TATAKAIA!

Jesteśmy po to, żeby dostarczyć Tobie odzież, jakiej nie znajdziesz w innych sklepach. Z ciekawym wzorem, dobrej jakości i w umiarkowanej cenie.

Zapraszamy do zakupu :)
_________________________________________________

FACEBOOK:

Chcesz nas bliżej poznać? Chcesz wiedzieć o nowościach, konkursach lub promocjach?

Lub zobaczyć ciekawe zdjęcia lub przeczytać ciekawe artykuły? Nie będziemy zajmować się tylko sprzedażą...

Zapraszamy na facebooka!

www.facebook.com/tatakaia.team

Koszulka Damska

Wyrażaj siebie dzięki naszym niepowtażalnym wzorom i wyróżnij się w tłumie.

  • skład: 100% bawełna,
  • gramatura: 150g/m2,
  • ściągacz z domieszką lycry, nie występuje efekt rozciągniętego kołnierzyka,
  • podwójne szwy wykończeniowe,
  • brak szwów bocznych,
  • koszulki nie kurczą się w praniu nie rozciągają i nie zmieniają swojego koloru,

Maksymalny obszar zadruku to 29 cm x 39 cm (wielkość zależy od rozmiaru wybranego produktu i jakości użytej grafiki).


WAŻNE: Nadruki wykonane w technologii DTG. Koszulkę należy wyprać przed pierwszym założeniem, aby nabrała odpowiedniej miękkości. Prać ręcznie oraz prasować na lewej stronie. Ze względu na specyfikę nadruku zewnętrznego nie trzeć. Nie stosować wybielacza oraz środków agresywnych. 

Metody płatności
Metody dostawy